Pragniemy poinformować, że Komitet Organizacyjny KRAKOWSKICH DNI BEZPIECZEŃSTWA W MIASTACH podjął decyzję o organizacji planowanej na 14-16 października 2020 II edycji konferencji w formie wydarzenia online. Wynika to z dynamicznych zmian sytuacji pandemicznej Covid-19 w Polsce i na świecie.
Ta decyzja była dla nas bardzo trudna i podjęliśmy ją z bólem, ponieważ wydarzenia będące częścią KRAKOWSKICH DNI BEZPIECZEŃSTWA W MIASTACH 2020: II Seminarium INNOWACYJNY TRAMWAJ 2020, V Forum SYGNALIZACJA ŚWIETLNA 2020 i Forum BUSPASY 2020 przygotowywane są od prawie roku jako tradycyjne wydarzenie w wypracowanej w ramach cyklu KONFERENCJE SPECJALISTYCZNE nauka-praktyka-biznes i docenianej przez Państwa dyskusyjnej formule zakładającej spotkanie na równych prawach przedstawicieli nauki, praktyki i biznesu.
Niestety ze względu na obecne wymagania bezpieczeństwa jesteśmy zmuszeni przenieść konferencję w świat wirtualny.
Potrzeba przyśpieszenia tramwaju, zarządzanie ruchem na buspasach i optymalizacja sterowania za pomocą sygnalizacji świetlnej to obszary, wobec których niezbędne jest myślenie globalne. Właśnie z tego powodu zdecydowaliśmy podjąć je w ramach jednego wydarzenia w niezmiennej formule cyklu KONFERENCJE SPECJALISTYCZNE nauka-praktyka-biznes. Zakłada ona określenie stosunkowo wąskiego, konkretnego tematu spotkania, sesje tematyczne z referatami (15-20 min.) oraz gwarantowany czas na dyskusję po każdym referacie.
KONFERENCJE SPECJALISTYCZNE podejmujące tematykę bezpieczeństwa ruchu drogowego (październikowa i lutowa) to jedne z największych wydarzeń dedykowane tej dziedzinie w Polsce, a Forum SYGNALIZACJA ŚWIETLNA i Forum BUSPASY to jedyne w całości poświęcone tym tematom wydarzenia. Seminarium INNOWACYJNY TRAMWAJ stanowi wyjątkową platformę spotkania branż tramwajowej i zarządców ruchu drogowego.
Nasze konferencje każdego roku gromadzą decydentów i specjalistów reprezentujących wszystkie etapy procesu inwestycyjnego. Program merytoryczny wydarzeń powstaje przy współpracy instytutów badawczych, wyższych uczelni technicznych i najważniejszych organizacji branżowych. Za sukces cyklu KONFERENCJE SPECJALISTYCZNE uważamy wypracowanie płaszczyzny do konstruktywnych rozmów przedstawicieli nauki, praktyki i biznesu oraz równoprawne funkcjonowanie tych dziedzin w programie konferencji.
Celem spotkania jest niezmiennie przybliżenie uczestnikom i możliwość przedyskutowania najnowszych trendów w kształtowaniu zachowań komunikacyjnych, doświadczeń i osiągnięć w branży bezpieczeństwa i organizacji ruchu drogowego oraz dokumentowanie przeobrażeń w jej życiu technicznym i gospodarczym.
Wypracowany schemat konferencji oprócz wartości edukacyjnych i biznesowych, umożliwia formułowanie wniosków, które – przekazywane decydentom i publikowane m.in. w czasopiśmie „DROGI Budownictwo infrastrukturalne” – mogą wpływać na zmiany legislacyjne i codzienną praktykę zawodową. Dla organizatora, Uczestników i Partnerów wydarzenia jest to najlepsze potwierdzenie sensu podejmowanych działań i swoista nagroda za poświęcony czas i trud współpracy przy danym projekcie.
Podczas ostatniego wydarzenia, VII KRAKOWSKICH DNI BEZPIECZEŃSTWA RUCHU DROGOWEGO 2020, w czasie którego w trakcie konsultacji publicznych był projekt nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym zakładający m.in. nadanie większej ochrony pieszym na przejściu dla pieszych, zorganizowaliśmy debatę „Najważniejsze problemy BRD w Polsce” z udziałem m. in. Andrzeja Adamczyka, ministra infrastruktury. Podczas debaty i trzydniowych obrad konferencji zostały omówione szczegóły dotyczące konkretnych zapisów legislacyjnych, a następnie tekst naszych uwag został wysłany do Ministerstwa Infrastruktury w trybie konsultacji publicznych. Mamy nadzieję, że podobnie jak w przypadku naszych uwag dotyczących wyświetlaczy czasu sformułowanych podczas Forum SYGNALIZACJA ŚWIETLNA, i te będę miały wpływ na ostateczną treść procedowanego dokumentu.
Podczas tegorocznej edycji wydarzenia zamierzamy podjąć następujące zagadnienia:
Seminarium INNOWACYJNY TRAMWAJ:
- konstrukcja torowisk,
- rozjazdy jako newralgiczny element torowiska,
- bezpieczeństwo ruchu tramwajów i ograniczenie wykolejeń,
- przyspieszenie ruchu tramwajów metodami inżynierii ruchu,
- trasowania tras i linii tramwajowych,
- kształtowanie przestrzeni wokół peronów tramwajowych i dojść na perony,
- rowerzyści a tramwaje,
- węzły przesiadkowe,
- detekcja tramwajów,
- zielone torowiska tramwajowe
Forum SYGNALIZACJA ŚWIETLNA:
- sygnalizacja na skrzyżowaniach z ruchem okrężnym,
- przepustowość wlotów rowerowych na skrzyżowaniach z sygnalizacją świetlną,
- sygnalizacja świetlna jako element uspokojenia ruchu,
- rezygnacja ze sterowania ruchem za pomocą sygnalizacji świetlnej,
- detekcja uczestników ruchu,
- inteligentne systemy transportowe a poziom bezpieczeństwa ruchu drogowego,
- priorytety dla pojazdów komunikacji zbiorowej,
- bezpieczeństwo czy przepustowość?
Forum BUSPASY:
- planowanie inwestycji transportowych uwzględniające pasy autobusowe,
- organizacja ruchu na ciągach komunikacyjnych z buspasami,
- użytkownicy pasów autobusowych,
- dynamiczne pasy autobusowe,
- wspólne pasy tramwajowo-autobusowe,
- monitoring pasów autobusowych,
- efekty stosowania buspasów.
Serdecznie polecam lekturę tekstów przybliżających tematykę wydarzeń, na które złożą się tegoroczne KRAKOWSKIE DNI BEZPIECZEŃSTWA W MIASTACH:
- II Seminarium INNOWACYJNY TRAMWAJ 2020 (dr inż. Jeremi Rychlewski)
- V Forum SYGNALIZACJA ŚWIETLNA 2020 (Mirosław Bajor)
- Forum BUSPASY 2020 (dr inż. Marek Bauer)
Jednocześnie zachęcam do zapoznania się z interesującą listą wniosków wypracowanych po I Seminarium INNOWACYJNY TRAMWAJ 2019, a także z podsumowaniem poprzedniej edycji Forum SYGNALIZACJA ŚWIETLNA przygotowanym przez dr. inż. Tomasza Krukowicza.
Jak każdego roku, dołożymy wszelkich starań, aby zagwarantować wysoki poziom merytoryczny i organizacyjny spotkania.
Zapraszamy do czynnego udziału i współtworzenia programu tegorocznej edycji.
Ewelina Nawara,
Dyrektor Wydawnictwa